Hakkında

”Die Welt ist alles, was der Fall ist.”

Dünyada var olan her durum gerçek ve ilginç – bu site dahil. Bütün durumlar birbirleriyle bağlantılı. Her gün, her dakika, her saniye yeni bağlantılar kuruluyor. Kurulan her yeni bağlantı bilgi doğuruyor ve dünyayı daha da karmaşıklaştırıyor.

Bağlantı çokluğu ‘uzmanlaşma fetişizmine‘ yol açıyor, tek resmin tamamını görmemiz zorlaşıyor Bu karşmaşada dünyayı anlamak istiyorsak bölerek bakmak yerine bakmamak lazım. Bakmayı terk edenlerin ‘en belirgin özelliklerine ilim yolu ile değil, bizzat tadarak, yaşayarak ve sıfatları değiştirerek’ ulaşılır.

(Her şeye) bakmak, kapsayıcılık polyhistory’de etkilidir: yazılan her şey ilgilerini çeker, onların teması res literaria‘dır.

Bakmayanlar ve polimatları eşdeğer tutmak olmaz. Christian Fürchtegott Gellert’in (1715-1769) Der Polyhistor şiirinde Charon bir polimata kendini şöyle tanıtır: Kendimden başka hiçbir şeyi incelemedim. / Kalbimden başka hiçbir şey, beni sıkça ayartan, / Derinliği keşfetmeyi denedim, / Kendi huzurumu ve başkalarının huzurunu bulmak için.

Modern bilimin gelişmesiyle, bilginin parçalara bölünmesiyle beraber polimatlar gittikçe azalmaya başladı. Geçen yüzyılda polyhistory zirvede olsaydı belki çekilen her şey de ilgi alanlarına girer ve sinema temalarına dahil olurdu.

Bu blogta yer alacak kayıtlar da bilgi çokluğuna yol açacak ve yeni bağlantılar kuracak. Burada korku filmlerinin tarihiyle ilgili yazılar da olabilir, İmam Gazali gibi tasavufun önde gelenleriyle ilgili de yazılar olabilir. Niyet muhale benzer, bakmak ve bakmamak.. İnşallah akibet hayır olur.

Hasılı barakafabrika’da muhtelif konular hakkında kayıtlar yer alacak inşallah. ‘Polimat değilim ama üretiyorum’ diyenler iletişime geçsin ve bağlantılar ortaya çıksın.

”Acaba kim bilen doğrusunu? Hatta ben, kıyı buçak kaçıran ben ruhumu, sanki ne anlıyorum?”

Advertisements