https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/Star_Wars_Logo.svg

Korkunun Türleri: Zombi II

Eski filmleri yapıldıkları dönemi dikkate alarak değerlendirmeli. Bu yüzden Yaşayan Ölülerin Gecesi filmine zombi alt türünü anlatan yazımda uzunca yer verdim. George A. Romero’nun ilk zombi filmini sırf sinema tarihine geçmiş olduğu için bile tekrar izlenebilinir. Fakat son dönem zombi filmleri daha güzel.

Yeni zombi filmlerinin daha güzel olması, zamane yönetmenlerin daha yetkin olduğu manasına gelmiyor. Zamane yönetmenlerin, işin öncülerine göre iki avantajı var. Bunlardan biri, öncülerin sinematografik kazanımlarından yararlanma imkanlarının olması. Diğeri ise, teknolojik gelişmelerin sinemadaki yapabilirliği yükseltmesi. Bu iki avantaja sahip olan yönetmenlerin filmleriyle büyüyenlerin beklentileri doğal olarak farklı oluyor.

Son saydığım avantaj kendisini bilhassa teknolojinin büyük rol oynadığı filmlerde belli ediyor. Örneğin George Lucas’ın Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut filminin sinema tarihinde büyük bir öneme sahip olan bir başyapıt olduğu su geçirmez bir gerçek. Benim için bir diğer gerçek filmin -bugünün seyircisi açısından- son derece sıkıcı olması. Benim açımdan Lucas’ın Yıldız Savaşları: Bölüm I – Gizli Tehlike filmi daha güzel.

IMDb’de Yıldız Savaşları IV filminin puanı Yıldız Savaşları I filminden 2.4 puan fazla olması beni yalanlıyor. Fakat puan veren yüzbinlerin neye göre puan verdiğini bilmiyoruz. Filmin sinema tarihindeki yerine göre mi, film hakkında duydukları değerlendirmelere göre mi, filmin kaltesine göre mi yoksa filmden aldıkları seyir zevkine göre mi?

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6c/Star_Wars_Logo.svg

Anlatmaya çalıştığım, eski filmler eskide kaldı demek değil. Eski filmleri izlemeyi de severim, bazıları bugün çekilse de daha iyi olamaz. Örneğin Kazablanka filmi tekrar çekilse bile Michael Curtiz’in çektiği filmle aynı tadı vermez. Yıldız Savaşları IV filmi Kazablanka filminden 25 yaş daha genç olmasına rağmen daha ‘ihtiyar’. Yıldız Savaşları hayranları belki beni taşlıyacaklar ama, ilk Yıldız Savaşları filminin sinema tarihinde ve hayranlarında nostaljik değeri var diye müthiş bir film imiş havası veriliyor. Hele filmin konusunu abartıp Jediizm gibi dinler ve felsfeler üretmeye hiç gerek yok.

Filmlerin sinema tarihindeki yeri/önemi ve seyir zevkini geçen yazımda ayrı tutmaya çalıştım. Bir film türünün tarihini ele alan bir yazı olduğundan bu tutum gerekliydi, lakin yine de anmadan geçmek istemediğim filmler var.

”Binlerce yıllık insanlık tarihinde abi kıyamet bana denk geldi arkadaş kıyamet bana denk geldi böyle talih olur mu ya?”

Murat Emin Eren ve Talip Ertürk ikilisinin 2009 yapımı Ada: Zombilerin Düğünü filmi dikkate değer bir film. ”Ada” arkadaşlarının düğününe katılmak için Büyükada’ya giden beş arkadaşın yaşadıklarını anlatıyor. Filmin tamamı amatör kamera estetiğiyle çekilmiş.
Ada: Zombilerin Düğünü türk sinemasının ilk zombi filmi diye tanıtıldı. Filmi daha sağın tarif edecek olursak, ”Ada” aynı zamanda türk sinemasının ilk zombi-komedi filmi. Açıkcası vasat bir film beklentisi ile izlemiştim ama, sonuç beni olumlu şekilde şaşırttı. Film, zombi saldırısına uğrayan müezzin sahnesiyle, zombi ninne ve çaycı tiplemeleriyle ve de türk işi dialoglarıyla aklımda yer etti.
Hasılı eğlenceli türk işi zombi-komedi filmi.

Zack Snyder 2004 yılında, Romero’nun ikinci zombi filmi Dawn of the Dead filminin yeniden çekti. Senaryo, şimdilerde Slither ve Super gibi ilginç yapımlarıyla tanınan James Gunn’a ait. Filmin altında imzası olan isimlerden de anlaşılabileceği gibi başarılı bir yeniden çekim.
Film orjinali gibi zombi istilasından Alış Veriş Merkezine kaçan gruplar ve orda gruplar arasında yaşanan gerilimleri anlatıyor.

”All you need for a good movie is a gun and a girl”

Jean-Luc Godard

Yukardaki alıntıyı biraz değiştirerek şöyle denebilir: Sağlam bir zombi filmi için gereken tek şey silahla sayısız zombi öldüren kadın karakter. Robert Rodriguez’in Planet Terror filmi ve oyun uyarlaması Resident Evil serisi böyle filmler.

Son dönemde izlerken en çok keyif aldığım film Zombieland. Bu film zombi-komedi (zomie comedy veya zom com, zomedy) türünden. Zombi-komedi türünün başlangıç tarihi de eskiye dayanıyor. Zombilerin komedisi vudu zombileri döneminde bile yapılıyordu. Bu tür filmlere örnek olarak 1941 yapımı King of the Zombies ve 1945 yapımı Zombies on Broadway filmleri gösterebilinir. Vudu zombilerinin komedisi olduğu gibi modern zombinin de komedisi yapıldı ve hala yapılıyor. Bunun ilk örnekleri olarak 1985 yapımı Return of the Living Dead filmi gösterilebilinir.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a3/Zombieland-poster.jpg
Zamanımızda zombi-komedi değince akla ilk gelen filmler Shaun of the Dead, Fido ve Zombieland filmleri. Bütün bu filmlerin ortak yönü zombi filmi motifleri ve slapstick öğeleri barındırmaları ve genellikle kara mizaha kaçan filmler olmaları.


 

Diğer bölümler:

Korkunun Türleri: Zombi I – Zombilerin beyaz cama kadar varan yüyüyüşlerine dair
Korkunun Türleri: Zombi II – Eski filmler veya Zombi-komedi filmlerine dair
Korkunun Türleri: Zombi III – ‘Zombies and Infected’ olayına dair

Advertisements

2 thoughts on “Korkunun Türleri: Zombi II”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s