http://lgcdn.horror-movies.ca/wp-content/uploads/2011/04/livingdead.jpg

Korku Sinemasına Dair

1910 yapımı Frankenstein filmi sinemanın ilk korku filmi olarak tarihe geçmiştir. Bu yapım Mary Shelly’nin Frankenstein veya Modern Prometheus romanından uyarlanmıştır. Filmin senaryosu ve yönetmenliği J. Searle Dawley’e ait. 13 dakikalık filmde Frankenstein’ın canavarının yaratılışı ve yok oluşunu anlatıyor. Drawley’in sekiz sahneden oluşan filminin çekimleri üç gün sürmüş. Tabi bu yüzyıllık filmin bugün bakınca hiçbir ürperticiliği yok. Seyirci olarak daha çoğuna alışığız, ama korku filmleri böyle yürümeye başladı.

https://i2.wp.com/cdn.denofgeek.us/sites/denofgeekus/files/styles/insert_main_wide_image/public/edisonfrankenstein.jpg
Frankenstein (1910)

Frankenstein ilk korku filmi olarak geçer fakat korku öğeleri sinemanın en başlarından beri filmlerde yerini almıştır. Öykülü sinemanın öncüsü George Melies’in Le manoir du diable (1896) ve Une nuit terrible (1896) filmlerinde korku filmi öğeleri bulmak mümkün.

Melies’in Le manoir du diablo filminin tamamı bir sarayda geçiyor. Filmde bir yarasa bir patlama sonrası yok olur ve dumanlar arından Mephistopheles’e çıkar. Mephistopheles sihirbazlık ile bir kazan çıkarır. Sonrasında kazandan bi düze mahluk. Kazandan çıkan mahluklardan bir tanesinin bir haç çıkarmasıyla Mephistopheles tekrar kaybolur. Yarasa ve hac korku edebiyatından öğeler. Melies bu filminden vampir romanlarından etkilenmiş diyebiliriz ve filmin kahramanını sinemanın ilk vampir karakteri olarak da görmek mümkün.

Melies’in Une nuit de terrible filmini bir canavar filmi olarak görmek mümkün. Yatağında yatan kahramanı gerçeküstü büyüklükte bir böcek rahatsız eder. Film kahramanın gerçeküstü böceği öldürüşünü gösterir. Kahramanın slapstick-vari hareketleri var, yani film komedi unsurları da içeriyor. Şahsi görüşüme göre Une nuit de terrible filmini sinemanın ilk horror-comedy filmi olarak görmek de mümkün.

https://i0.wp.com/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/14/M%C3%A9li%C3%A8s%2C_Une_nuit_terrible_%28Star_Film_26%2C_1896%29.jpg
Une nuit terrible (1896)

Kesin olan şu ki bu iki filmde de horror öğeleri var, ama horror bu filmlerde daha alt kategoride bir rol oynuyor. Bu filmler korkutmaktan ziyade, seyirciyi hayretlerle düşürüyordu.

Korku öğelerinin sinemada köklü bir tarihi olmasına rağmen bazı seyirciler tarafından saçmalık olarak görülmektedir. İlk filmleri korku filmi olan ve sinema tarihinin önemli işlerine imza atmış yönetmenler ve oyuncular var (Sam Raimi, Peter Jackson, Johnny Depp). Korku filmleri niteliksiz insanların çektikleri saçmalıklar değildir.

Hayatı boyunca korku sinemasına sadık kalmış ustaların filmlerindeki alt metinler de korku sinemasının saçmalıktan öte olduğunun kanıtıdır. George A. Romero zombi filmlerinde hep çekildiği döneme ve içinde bulunduğu topluma karşı eleştiriler getirmiştir. Örneğin Romero’nun 1968 yapımı Yaşayan Ölülerin Gecesi zamanla 60′ların amerikan toplumuna, Vietnam savaşına ve amerikan ırkçılığına karşı yöneltdiği eleştiriler üzerine durulmuştur. Filmin 1999 yılında ABD Ulusal Film Arşivine alınmasının nedenlerinden biri belki barındırdığı eleştirilerdi.

https://i1.wp.com/lgcdn.horror-movies.ca/wp-content/uploads/2011/04/livingdead.jpg
Yaşayan Ölülerin Gecesi (1968)

Korku sinemasının alt türlerinin kendi hikayeleri vardır. Önümüzdeki iki yazı -kuvvetle muhtemel- korku sinemasının alt türleri ele alacak.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s